ÇOCUK GELİŞİMİ ETKİNLİKLERİ

YAP-BOZ OYUNLARI
.GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULACAK ÖZELLİKLER:
.yap-bozlar hangi yaşta oynanmaya başlamalı?
.yaşlara göre yap-bozlar nasıl?
.yap-bozla ilgilenmeyen çocukta ne gibi yan etkisi olabilir?


Yap-boz hangi yaşta oynanmaya başlamalı?zeka gelişimine katkısı.Yapılma aşamasında karmaşık ve anlamsız duran parçaların düzgün bir biçimde bir araya getirilmesi zihinsel bir çaba gerektirir. Bu özelliği ile düşünmeyi ve çözüm bulma çabasına girmeyi uyandırır. Çözümü bulmak için ortaya konan zihinsel etkinlik, zihin gelişimine katkıda bulunacaktır. Bir araya getirilerek oluşturulacak bütünün sunduğu bir iş yapabilmek ve bunu önce kendine, daha sonra çevreye gösterebilmek öz güven duygusunu destekleyecektir. Yap-bozun renkleri, ortaya çıkan resim bilgi dağarcığına eklenecektir. Tek başına zekaya katkısından söz etmek yerine daha geniş bir anlamda çocuğun gelişimine katkıda bulunacağını ileri sürmek gerekir. Yap-boz uğraşısı keyif verici olduktan sonra çok küçük yaşlarda da gündeme getirilebilir. Örneğin: 2-3 yaş grubundaki çocukların da yapabilecekleri ve tam ismine yaraşan bir biçimde yapıp bozabilecekleri, erişkinlerle paylaşıp hoş zaman geçirebilecekleri bir uğraşı ve oyun alanı olabilir.
Yaşlara göre yap-bozlar nasıl olmalı?En basit 2 ya da 3 parçalı yap-bozlar 12 aylıktan 18 aylığa kadar tüm çocuklar için uygun. Bu tip yap-boz'lar, çizgi kahramanlar veya sevimli hayvan resimlerinden oluşabiliyor. Bu yaştan itibaren her yaşa göre yap-boz bulabilmek mümkün. Çok küçük çocuklar için de yap-boz var, ama genelde küçük çocuklar kendilerini yap-bozla veremiyorlar, dikkatleri çok dağınık olabiliyor, bu yüzden ilgilerini çekmeyebiliyor. Eğer çocuklara özel bir zaman ayırabiliyor ve birlikte bu zaman değerlendirebiliyorsanız, çocuklar kendi ilgi alanlarını rahatlıkla geliştirebiliyor.oyna diye zorlanmaması gerekiyor. Ama eğer çocukları oynamaya zorlarsanız, bu durum, üzerlerinde olumsuz etki yaratacaktır. Her oyuncağın çocuğunuz üzerinde yararlı, teşvik edici ve eğitici etkisi mevcuttur. Önemli olan, oynarken öğrenmektir. Bu aktivite, çocuğunuzu cesaretlendireceğiniz ve bu durumu çocuğunuzla paylaşabileceğiniz bir aktivite olmalıdır. En muhteşem olanı, çocuğunuza ilerlemesinde yol açarken, onun yeni beceri ve yetenekler edinmesini izlemek.
Yap-bozlar; dikkat, sabır, emek gerektiren oyunlar arasındadır. Tanımlanan bu özellikler ise çocukların sahip olmadıkları özelliklerdir. Çocuk doğası gereği dikkatsiz, sabırsız, emek vermeye hazır olmayan özellikler taşır. Bu nedenle yap-boz oyunu ile ilgilenmeyen çocuk, bu özelliği nedeniyle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almaz. Ancak dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı konmuş bir çocuk yap-boz oynamakta zorlanabilir. Anne-babalar için çocuklarının gelişimi çok önemlidir. Sundukları sevgi ile ilk aşamada bu görevi doğal bir biçimde yaparlar. ikinci aşama olarak çocuklarının sahip oldukları ancak sergilemedikleri, bir anlamda gizil yetenek ve becerilerini sergileyebilmeleri için farklı ve zengin olanaklar sunulması gerekir. Bu görevi yerine getirmede yararlanabilecekleri birçok farklı etkinlik içinde yapboz sunmak ve oynamak yer almalıdır.
3 YAŞ ÇOCUĞUN BİLİŞSEL GELİŞİM ÖZELLİKLERİ
Bu dönemde çocuklar yetişkinlerin davranışlarını daha dikkatle incelemeye ve yetişkin rollerini daha iyi taklit etmeye başlarlar. Gözlem yetenekleri artmıştır ve oyunlara konsantre olmaları kolaylaşmıştır. Aylar önce olan olayları ve gördükleri her şeyi hatırlayabilirler. Bu dönemde bazı nesneleri sembollerle ifade edebilirler, büyük ve küçük, az ve çok kavramlarını anlayabilirler. Bazı renkleri tanı ve birbirine benzeyen eşyaları ve şekilleri eşleştirebilirler. Bilişsel gelişimlerini desteklemek için onlarla farklı boylarda nesneler koyup en uzun veya en kısayı bulma oyunu, farklı renkteki ve objeyi bulma oyunu veya benzer nesneleri eleştirme oyunları oynayabilirsiniz. Çocuğunuz bu dönemde basit açıklamalarla doğru ve yanlış, iyi ve kötü arasındaki farkları anlamaya başlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder